Nova dokumentarna serija na HBO-u tvrdi da će otkriti identitet Satoshija Nakamota, pseudonima stvorioca Bitcoina. Dokumentarac “Money Electric: Misterija Bitcoina” režirao je istraživački filmaš Cullen Hoback, koji je stekao slavu otkrivanjem identiteta vođe teorije zavjere QAnon-a kao administratora sajta 8kun, Rona Watkinsa, u dokumentarnoj seriji za HBO iz 2021. godine. (Watkins je negirao da je on Q, ali su dve odvojene lingvističke studije zaključile da jeste, preuzevši štafetu od južnoafričkog programera Paula Furbera).
Ako Hoback zaista ima istraživačke sposobnosti da otkrije pravi identitet Satoshija, to bi značilo kraj misterije staroj kao i sam Bitcoin.
Ali, prošli pokušaji istraživačkih novinara da pronađu pravi identitet Satoshija nisu bili uspešni.
Godine 2014, novinarka časopisa Newsweek Leah McGrath Goodman objavila je priču pod nazivom “Lice iza Bitcoina”, identificirajući japansko-američkog muškarca iz Kalifornije po imenu Dorian Satoshi Nakamoto kao tvorca Bitcoina. Međutim, Dorian Nakamoto je negirao da je ikada čuo za Bitcoin i kategorički je odbijao da je njegov tvorac. Priča Leah McGrath Goodman je kasnije potpuno demnatovana od strane drugih novinara.
Godinu dana kasnije, tehnološka publikacija WIRED objavila je (sada značajno ažurirani) članak koji sugerira da bi australski kompjuterski naučnik Craig Wright mogao biti izumitelj Bitcoina. Nakon objavljivanja članka, Wright je krenuo u medijsku blitvu, izjavljujući publikacijama poput BBC-ja, Ekonimista i GQ-a da on jeste Satoshi. Međutim, nije trebalo mnogo da Wrightova priča počne da se raspada – i postalo je jasno da Wright, koji ima istoriju upitnih poslovnih poteza i ponašanja, sve izmišlja, verovatno kao prikriće za njegove i dalje aktuelne probleme sa Australijskom poreskom službom, kao i da zaradi novac (i napravi ime) autorskim pravima na Bitcoin beloj knjizi.
Wright je takođe krenuo u seriju tužbi, tužeći razvijatelje bitcoina i porodicu bivšeg saradnika kako bi dobio sudski pristup Satoshijevom nedirnutih 1,1 milion bitcoina (za koje je tvrdio da je izgubio pristup uništivši hard disk koji je sadržavao njegove privatne ključeve). On je takođe tužio – i pretio je tužbom – svakog ko je sugerirao da je on prevarant, uključujući podkastera Petera McCormacka i bivšeg profesora državne škole Magnusa Granatha (alias Hodlnaut).
Međutim, Wright je zapravo bio prevarant, prema britanskom sudu koji je ranije ove godine definitivno presudio da Wright nije Satoshi Nakamoto, i naredio Wrightu da javno prizna da nije tvorac Bitcoina i na svojoj web stranici i na nalozima na društvenim mrežama. Wright je obećao (svojim sve manjem broju poštovalaca) da će se žaliti na odluku.
Plašeći se još jednog javnog neuspjeha, mediji su – do sada – bili rezervirani prema javnom imenovanju drugog Satoshi kandidata. Istovremeno, sama industrija kriptovaluta je uglavnom došla do konsenzusa da je identitet Satoshija bolje ostaviti kao misteriju. Američka kripto-berza Coinbase čak je navela otkrivanje Satoshija kao potencijalni poslovni rizik u svom S-1 prospektu podnesenom pred izlaskom na burzu.
Da li ste spremni za neočekivani obrt?
Iako je identitet Satoshija Nakamota još uvek misterija, postoji nekoliko zanimljivih činjenica koje bi mogle da bace novo svetlo na ovu priču. Jedna od njih je povezanost sa sigurnim novčanicima za čuvanje kriptovaluta, kao što je D’CENT novčanik.
Zašto je D’CENT novčanik važan u ovoj priči?
- Sigurnost na prvom mestu: D’CENT novčani je poznat po svom visokom nivou sigurnosti, što ga čini idealnim za čuvanje vrednih kriptovaluta. Ako Satoshi još uvek poseduje veliku količinu Bitcoina, postoji velika verovatnoća da ih čuva na izuzetno sigurnom mestu, poput hardverskog novčanika kao što je D’CENT.
- Anonimnost: Mnogi korisnici kriptovaluta cene anonimnost, a D’CENT novčanik pruža određenu dozu privatnosti. Ovo bi moglo biti privlačno za nekoga ko želi da sačuva svoj identitet, kao što je Satoshi.
- Dugotrajnost: Hardverski novčani su dizajnirani da traju dugo, što znači da bi Satoshijevi Bitcoini mogli biti sigurno pohranjeni decenijama, ako ne i duže.
Šta to znači za budućnost Bitcoina?
Ako se ikada otkrije pravi identitet Satoshija, to bi moglo imati velike implikacije na tržište kriptovaluta. Međutim, čak i ako taj identitet ostane zauvek nepoznat, Bitcoin će nastaviti da postoji i da se razvija. Decentralizacija ove kriptovalute je jedna od njenih najvećih snaga, a to znači da Bitcoin ne zavisi od jedne osobe ili entiteta.
Zaključak
Misterija oko Satoshija Nakamota je jedna od najvećih u svetu kriptovaluta. Iako su mnogi pokušali da otkriju njegov identitet, on i dalje ostaje nepoznat. Bez obzira na to ko je Satoshi, njegovo nasleđe je neosporno. Bitcoin je revolucionisao način na koji razmišljamo o novcu i finansijama, a njegova popularnost ne prestaje da raste.
Želite da saznate više o D’CENT novčanicima i kako da zaštitite svoje kriptovalute?