U svetu kriptovaluta, važno je imati digitalne novčanike kako biste bezbedno čuvali, upravljali i obavljali transakcije svojim digitalnim sredstvima. Za one koji su novi u ovoj industriji, novnici mogu biti zbunjujući. U ovom tekstu, objasnićemo šta su kriptonovčnici, objasnićemo značaj usluga čuvanja, i razlike između vrućih i hladnih novčnika. Na kraju, shvatićete kako novčnici funkcionišu i koji bi vam najbolje odgovarao.
Šta su to novčanici za kriptovalute?
Kripto novčanik je alat koji vam omogućava da sigurno čuvate, šaljete i primate kriptovalute. Zamislite ga kao svoj virtuelni bankovni račun za digitalna sredstva. Svaki novčanik se sastoji od javne adrese (gde primate novac) i privatnog ključa (tajne šifre koja vam omogućava pristup vašim sredstvima). Postoji nekoliko vrsta novčanika, poput softvera, hardvera ili papira, svaki sa svojim nivoom sigurnosti i jednostavnosti korišćenja.
Značaj usluga čuvanja kriptovaluta
Čuvanje se odnosi na sposobnost novčanika da sigurno čuva vaše privatne ključeve umesto vas. Iako je to praktično, donosi i potencijalne rizike. Kada koristite čuvani novčanik, verujete trećoj strani da čuva vaš novac. Važnost čuvanja leži u balansu između sigurnosti i praktičnosti. Za početnike ili one koji vole jednostavnost, čuvani novčanici su lako razumljivi. Ali, važno je biti svestan rizika i odabrati pouzdanog čuvara.
Sa druge strane, samostalno čuvanje znači da imate punu kontrolu nad svojim privatnim ključevima. Ako koristite novčanik za samostalno čuvanje poput D’CENT Wallet-a, jedini ste vlasnik svojih ključeva, što znači da niko drugi ne može pristupiti vašem novcu. Za razliku od čuvanja, samostalni novčanici ne mogu biti prisiljeni da zamrznu ili prenesu vaš novac bez vaše dozvole.
Hot novčanici vs cold novčanici: sličnosti i razlike
Vrući i hladni novčanici su dve vrste kripto novčanika, svaka sa svojim prednostima i nedostacima. Važno je razumeti kako se oni razlikuju i u čemu su slične kako biste izabrali onaj koji vam najviše odgovara.
Vrući "hot" novčanici
Vrući novčanici su povezani sa internetom, što ih čini lako dostupnim za svakodnevne transakcije. Pružaju praktičnost i pogodni su za skladištenje manjih iznosa kriptovaluta koje često koristite. Vrući novčanici mogu biti softverski novčanici, platforme za razmenu i proširenja novčanika.
Softverski novčanici
Softverski novčanici su aplikacije koje možete instalirati na računar ili mobilni uređaj. Oni imaju jednostavan korisnički interfejs i omogućavaju vam potpunu kontrolu nad vašim privatnim ključevima. Popularni softverski novčanici su Exodus, Atomic Wallet i Trust Wallet. Važno je preuzeti ove aplikacije sa pouzdanih izvora kako biste bili sigurni.
Većina softverskih novčanika omogućava vam da sami čuvate vaše ključeve. To znači da ste vi jedini vlasnik vaših ključeva i semena. Tim koji je napravio aplikaciju nema pristup vašim privatnim podacima. Ipak, budite svesni da su vaši ključevi smešteni na uređaju na kojem je instaliran softverski novčanik, što znači da su podložniji hakovanju u poređenju sa nekim drugim rešenjima, kao što su hardverski novčanici.
Menjačnice
Razmena kriptovaluta pruža ugrađene novčanike za korisnike kako bi čuvali svoja sredstva. Ovi novčanici su pogodni za trgovanje, ali nose određeni rizik. Kada čuvate svoja sredstva na menjačnici, oslanjate se na bezbednosne mere razmene. Ako menjačnica bude hakovana ili dođe do tehničkih problema, vaša sredstva mogu biti u opasnosti. Preporučljivo je koristiti novčanike na menjačnicama samo za kratkoročno skladištenje tokom aktivnog trgovanja.
Menjačnice takođe nose pravni rizik. Naime, da bi imale pravo da posluju u zemlji, razmena mora biti odobrena od strane nadležnih organa. Tokom vremena, platforma može imati oduzetu licencu ili sredstva mogu biti zamrznuta. Krajnji korisnik će biti prva žrtva jer ne može koristiti svoja sredstva onako kako bi želeo.
Extenzije za novčanike
Extension novčanici su slični softverskim novčanicima, ali se baziraju na web pregledačima, što ih čini praktičnijim. Obično su to dodaci ili proširenja za web pregledače kao što su Chrome ili Firefox. Omogućavaju vam da jednostavno i brzo koristite decentralizovane aplikacije (DApps) i sigurno upravljate svojim digitalnim sredstvima dok surfujete internetom. MetaMask je poznato proširenje novčanika koje se koristi za interakciju sa Ethereum-ovim DApps-ima.
Hladni "cold" novčanici
Hladni novčanici, s druge strane, su uređaji koji nisu povezani s internetom i namenjeni su za pružanje najvišeg nivoa sigurnosti za dugoročno čuvanje. Nisu povezani s internetom, čime se smanjuje rizik od internet pretnji. Hladne novčanike možemo klasifikovati u hardverske novčanike i papirne novčanike.
Hardverski novčanici
Hardverski novčanici su fizički uređaji koji čuvaju vaše privatne ključeve bez povezivanja na internet. Oni su izuzetno sigurni i smatraju se jednim od najbezbednijih načina za zaštitu digitalnih sredstava. Popularni hardverski novčanici uključuju Ledger, Trezor, Safepal i Tangem. Ovi uređaji koriste sigurnu tehnologiju čipa i zahtevaju fizičku potvrdu transakcija, što ih čini otpornim na malware i pokušaje hakovanja.
D’CENT Wallet je kompanija koja nudi hardverske novčanike. Ovog puta smo odlučili da pišemo o ova dva proizvoda kako bismo korisnike upoznali i sa drugim proizvođačima novčanika.
- D’CENT Biometric Wallet: Ovaj novčanik za samostalno čuvanje ima senzor otiska prsta potreban za autentifikaciju transakcija. To je sigurnije od korišćenja PIN koda.
- D’CENT All In One Card: Ova kartica kombinuje prednosti samostalnog čuvanja i vrućeg novčanika bez potrebe za korišćenje lozinke. Preporučujemo kupovinu paketa sa rezervnom karticom kako biste napravili sigurnu kopiju novčanika.
Papirni novčanici
Papirni novčanici su način hladnog čuvanja gde se vaša javna adresa i privatni ključ štampaju na običnom papiru. Obično se prave offline koristeći pouzdan program i ne podložni su online napadima. Iako su sigurni, mogu biti malo nezgodni za korišćenje jer za transakcije morate ručno uneti privatni ključ.
Zaključak
Ukratko, kripto novčanici su važni alati za bezbedno upravljanje vašim digitalnim sredstvima. Bez obzira koristite li vrući novčanik za brze transakcije ili hladni novčanik za dugoročno čuvanje, bitno je razumeti prednosti i mane i izabrati pouzdanog pružaoca. Ne zaboravite da je sigurnost prioritet i redovno ažurirajte softver novčanika kako biste bili zaštićeni od novih pretnji. Sa ovim znanjem, možete s lakoćom upravljati svojim digitalnim bogatstvom.