Početkom marta 2024. cena Bitkoina dostigla je istorijski maksimum. Ovaj skok se pripisuje faktorima kao što su entuzijazam za ulaganja u fondove kojima se trguje na berzi bitkoin (ETF) koji kotiraju na američkoj berzi, stabilizacija kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi SAD, kao i predstojeće smanjenje (“halving”) nagrada za rudarenje Bitkoina.
Kao što je prikazano na prvoj slici, ovaj optimizam (bullish trend) se proširio na većinu drugih kriptovaluta, što ukazuje na opšti interes unutar kripto tržišta. Međutim, kao rezultat ovog povećanja cene, da li je došlo i do povećanja stvarne upotrebljivosti blockchaina? Ovaj članak će ispitati upotrebljivost Ethereuma i drugih značajnih EVM-kompatibilnih mreža u obliku „infrastrukture aplikacija“, podržane D’CENT novčanikom, uz pomoć analiza „pridržavanja“ i „zadržavanja korisnika“.
Dva ključna indikatora angažovanja korisnika aplikacije: "Stickiness" i "Retencija"
Različite decentralizovane aplikacije (dApps) rade u okviru Ethereum-a i drugih velikih blok-lanaca kompatibilnih sa Ethereum virtuelnom mašinom (EVM). Kroz metriku „Stickiness“ i zadržavanja, koja ukazuje na aktivnost unutar mreže, ispitaćemo koliko efikasno dApp aplikacije u svakoj od ovih mreža angažuju svoje korisnike.
Definicija metrika
Zadržavanje korisnika (“Stickiness”) je metrika koja pokazuje koliko su korisnici zainteresovani za određenu aplikaciju. Izračunava se kombinacijom broja aktivnih korisnika u različitim vremenskim periodima kao što su DAU÷MAU, DAU÷WAU, i WAU÷MAU, a svaka formula ima sledeća matematička tumačenja:
DAU÷MAU: Odnos korisnika koji su aktivirali aplikaciju barem jednom dnevno tokom proteklog meseca.
DAU÷WAU: Odnos korisnika koji su aktivirali aplikaciju barem jednom dnevno tokom protekle nedelje.
WAU÷MAU: Odnos korisnika koji su aktivirali aplikaciju barem jednom nedeljno tokom proteklog meseca.
Održavanje korisnika (“Retention”) je, sa druge strane, metrika koja pokazuje da li korisnici nastavljaju da koriste aplikaciju, a ne samo da je jednom posete. Konkretno, kohortno održavanje (“Cohort retention”) grupiše korisnike na osnovu datuma početka korišćenja aplikacije i analizira promene u održavanju unutar svake grupe tokom vremena. Time je moguće sagledavanje promena u održavanju korisnika tokom vremenskog perioda.
Analiza stabilnosti tržišta
I pored naglog rasta tržišnih cena, većina blockchaina ne pokazuje značajne promene u angažmanu korisnika, kako je prikazano na Slici 2. Drugim rečima, čak i sa porastom cena, ne postoji bitna razlika u atraktivnosti dApp aplikacija u svakom od blockchaina.
Naročito se ističe Polygon, kao jedini primer u kom je angažman korisnika naglo porastao od početka 2024. godine, kako je prikazano na Slici 3. Međutim, ovaj trend mora biti uzet u obzir uzimajući u obzir i mogućnost uticaja specifičnih ugovora koji generišu veliki broj poziva.
Analizom obima transakcija na osnovu broja jedinstvenih adresa koje učestvuju u transakcijama, primećen je značajan porast prvenstveno prilikom korišćenja jednog specifičnog ERC-721 ugovora, kao što je prikazano na Slici 4. Stoga, ovakav nagli skok verovatno ima korene u oslanjanju na jedan određeni ugovor, te ga ne treba uopštavati i tumačiti kao sveprisutan porast atraktivnosti dApp aplikacija unutar Polygon blockchaina.
Rezultati analize održavanja korisnika
Uticaj tržišnih promena na zadržavanje korisnika na različitim blokčejnovima
Analiza kohortne retencije (održavanja korisnika kroz nedeljne cikluse) nije pokazala značajne promene u ponašanju korisnika na posmatranim blokčejnovima. To je utvrđeno na osnovu podataka prikazanih na Slici 5. Drugim rečima, i pored rasta tržišnih cena, teško je zaključiti da su novokreirane adrese na blokčejnu počele češće i dugotrajnije da koriste usluge.
Zaključak
I pored značajnog rasta cena na tržištu kriptovaluta, podstaknutog faktorima kao što su entuzijazam vezan za Bitcoin ETF investicije, zamrzavanje kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi, i predstojeći Bitcoin “halving,” Ethereum i druge glavne EVM-kompatibilne blokčejn mreže još uvek nisu uspostavile snažnu poziciju kao “infrastrukture za aplikacije”.
Između različitih faktora koji utiču na cenu upravljačkih tokena (governance tokens), najkrucijalniji aspekt je postojani porast potražnje za izvršavanjem pametnih ugovora, koje služi kao gorivo. Stoga, pored indikatora sa investicionog tržišta, esencijalno je proceniti pojavu i rast dApp-ova, kao i to da li blokčejn mreže obezbeđuju stabilne infrastrukture za njih. Sa daljim napretkom blokčejn tehnologije i širenjem masovne adopcije, očekuje se pojava još raznovrsnijih i aktivnijih dApp-ova, što bi značajno povećalo korišćenje blokčejn infrastruktura. Procena ovog korišćenja će biti ključna, a metrike “lepljivosti” (Stickiness) i zadržavanja (Retention) će imati važnu ulogu u toj proceni.