Subscribe to Updates
Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.
Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.
U poslednjoj epizodi “Simpsonovih”, kada je Homer Simpson krenuo u šemu brzog bogaćenja kroz NFT, to je bio klasičan recept za komičnu katastrofu. Kao što to obično događa sa Homerovim smicalicama, rezultat je bio daleko od očekivanog. Pokušao je da pretvori sebe i Barta u NFT, verujući da će ga to učiniti bogatijim. Međutim, ta avantura se završila prilično neuspešno.
Ova epizoda „Simpsonovih“ je zapravo pružila sjajan komičan prikaz ludila oko NFT-a, onih digitalnih tokena koji su nekada bili toliko popularni, a sada su izgubili svoj sjaj.
Da bismo bolje razumeli, NFT su zapravo digitalni tokeni koji predstavljaju umetnička dela, bilo da su to slike, video snimci ili nešto drugo. Ali ključno je razumeti da posedovanje NFT-a ne daje vlasnička prava nad samim umetničkim delom. Drugim rečima, iako možda posedujete taj digitalni token, to ne znači da zapravo imate prava kao pravi vlasnik umetničkog dela.
U poslednje vreme ovo tržište je pretrpelo ogroman pad. Vrednost NFT-a je dramatično opala u odnosu na vreme kada su prodati za ogromne količine novca. Cene su pale, a mnogi umetnici su primorani da se prilagode jer više ne mogu da žive samo od prodaje NFT-a.
Ali nije sve tako crno. Ima onih koji još veruju u ovo tržište. Postoje ljudi voljni da ulažu u NFT jer smatraju da će se ovo tržište ponovo probuditi, iako možda neće dostići istu popularnost kao ranije. Možda će biti potrebno vreme da se tržište stabilizuje i pronađe nove načine privlačenja ljudi.
U suštini, ta “manija oko NFT-ova” se malo stišala, ali postoje optimisti koji veruju da će se tržište oporaviti kroz inovacije i nov pristup, mada možda neće biti toliko veliko kao što je nekada bilo. NFT-ovi su i dalje tema razgovora i postoji nada da će pronaći svoje mesto u budućnosti digitalne umetnosti i tržišta.